Poprzedni
Następny

Kilka powodów, dlaczego potrzebujemy podstawek pod głośniki półkowe (podstawkowe)

Żadna „mała” kolumna głośnikowa nie może dać z siebie wszystkiego bez ustawienia na odpowiedniej podstawie. W tym poradniku wyjaśnię, dlaczego warto zdecydować się na podstawki pod kolumny półkowe i jaki jest ich wpływ na brzmienie. 

Spis treści:

  1. Kolumny głośnikowe

  2. Właściwe ustawienie kolumn głośnikowych

  3. Podstawki głośnikowe - rodzaje

  4. Materiał wykonania

  5. Podstawki głośnikowe - uzasadnienie teoretyczne

  6. Wpływ na brzmienie

  7. Dla przypomnienia

  8. Porady i wskazówki

  9. A może podstawki firmowe?

  10. Na zakończenie

Diva 3 i Diva 5 – nowa generacja kolumn głośnikowych Indiana Line z serii Diva

1. Kolumny głośnikowe

Głośniki podstawkowe cieszą się dużym powodzeniem i to nie tylko u osób dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z "prawdziwym system hi-fi" , ale także o u tych, którzy mają już za sobą pierwsze fascynacje sprzętem audio. O tym jak wybrać kolumny podstawkowe można przeczytać tutaj . Ale to nie wszystko.

Warto też zaplanować, gdzie i w jaki sposób ustawimy nasz nowy nabytek. Wszelkiego rodzaju szafki, komody czy półki na książki bynajmniej nie są wcale pożądaną lokalizacją. A nawet telewizor lub inny sprzęt nie stanowi dla nich najlepszego sąsiedztwa, chyba że tworzymy instalację kina domowego, ale o tym kiedy indziej.

Decydując się na zakup monitorów warto więc od razu pomyśleć o odpowiednich podstawkach.

2. Właściwe ustawienie kolumn głośnikowych

Rozmieszczenie kolumn głośnikowych zgodnie ze zdrowym rozsądkiem może zaowocować dwiema korzyściami. Większość defektów rozchodzenia się dźwięku, ich barwy, czytelności tym sposobem jest łatwe do wyeliminowania. Nie wymaga stosowania kosztownych środków takich jak chociażby cyfrowe korektory, pracujące w domenie amplitudowo-częstotliwościowej.

W przeciwieństwie do dużych zestawów wolnostojących (podłogowych) małych głośników nie ustawimy bezpośrednio na podłożu. Zatem konieczne będą odpowiednie podstawki. Powinny być one sztywne i stabilne, a przede wszystkim nie powinny podlegać jakimkolwiek rezonansom.

Bowers & Wilkins 600 S3

Dzięki temu w relatywnie prosty sposób można osiągnąć jedno z najlepszych ustawień dla małych głośników w pomieszczeniu odsłuchowym.

Ponadto głośniki podstawkowe powinny być ustawione na podstawkach o tak dobranej wysokości, aby głośniki wysokotonowe znajdowały się dokładnie na poziomie uszu słuchaczy.

Warto też unieruchomić podstawki za pomocą dwustronnej taśmy samoprzylepnej, lub za pomocą dedykowanej masy plastycznej "Blu-Tack". Rozwiązanie takie nie dopuszcza do powstawania strat energii akustycznej wynikających z mikroprzesunięć kolumn. Bez takiego unieruchomienia najczęściej zostaje zakłócona reakcja głośników na pobudzanie impulsowe.

3. Podstawki głośnikowe - rodzaje

Wyróżniamy dwa podstawowe typy podstawek głośnikowych:

  • Otwarte, ramowe (ang. Open-Frame)

  • Pełne (ang. Pillar)

Reprezentują one odmienne pomysły i założenia projektowe. Te pierwsze, rozkładają ciężar zestawu głośnikowego na większej powierzchni.

Natomiast te drugie można wypełnić w celu zwiększenia stabilności ich ustawienia oraz lepszego wytłumienia niepożądanych rezonansów. Większość podstawek głośnikowych ma wysokość ok. 50-60 cm, choć trudno mówić tutaj o jakimś standardzie.

Bywają także konstrukcje umożliwiające regulację wysokości. Spotyka się też rozwiązania customizowane - wykonane pod konkretne zamówienie.

4. Materiał wykonania

Materiały są tutaj bardzo istotne – najczęściej używana jest stal, ale można znaleźć również alternatywy, takie jak szkło i płyta MDF.

Devialet Treepod Stand Phantom I

Najważniejsze jest to, że wpływa to bezpośrednio na charakter uzyskiwanego brzmienia. Różnice w dźwięku między poszczególnymi podstawkami głośnikowymi można tak samo usłyszeć, jak pomiędzy, różnymi wzmacniaczami lub odtwarzaczami CD. Warto pamiętać, że podstawki głośnikowe, które zostaną wybrane będą miały głęboki wpływ na dźwięk całego systemu. Można spotkać tutaj zarówno dobre, jak i złe konstrukcje, tak jak w przypadku każdego innego sprzętu hi-fi, a subiektywne różnice między „dobrymi” urządzeniami najczęściej bywają jedynie kwestią gustu. Niektóre z nich brzmią gładko i w sposób całkowicie kontrolowany, natomiast inne szybko, potężnie i tak dalej.

Jednak zasadniczym celem, mówiąc jednym słowem, jest zachowanie neutralności. Zatem co jest tutaj najważniejsze? Przed wszystkim, jest to ustawienie kolumny głośnikowej, a dokładniej głośnika (przetwornika) wysokotonowego, na wysokości uszu, gdy słuchacz siedzi na sofie. Ale ze względu na subtelność samych głośników, wpływ właściwej podstawy sięga znacznie głębiej. Dobry stand jest mocny, sztywny i charakteryzuje się dużą bezwładnością.

5. Podstawki głośnikowe - uzasadnienie teoretyczne

Mówiąc wprost, podstawy teoretyczne są dość wątłe, chociaż podstawki głośnikowe mają niebagatelny wpływ na jakość dźwięku. Na nic zdadzą się wyrywkowe badania pomiarowe, gdyż one i tak nie dadzą jasnych wytycznych. Pozostają więc tylko wyniki z doświadczeń, zbierane metodą subiektywnych odsłuchów. Niestety są one bardzo rzadko opisywane w bardziej usystematyzowany sposób. Dlatego też warto eksperymentować we własnym zakresie oraz zasięgać porad u doświadczonych sprzedawców odnośnie stojaków.

6. Wpływ na brzmienie

Największy, dobry wpływ na brzmienie można usłyszeć przy odtwarzaniu niskich tonów. Bas zyskuje na wyrazistości i staje się bardziej zwarty. Poprawia się jego kontrola i koordynacja całości brzmienia.

Diva 3 i Diva 5 – nowa generacja kolumn głośnikowych Indiana Line z serii Diva

Zmiany pojawiają się także w pozostałych częściach pasma akustycznego. Zastosowanie podstawek głośnikowych "otwiera" środek oraz zapewnia większą klarowność wysokich tonów. Używając analogii, jest to porównywalne z włożeniem śrubokręta do poluzowanej śruby i dokręcenie jej, aż do uzyskania idealnego efektu.

Poprawie ulegają również takie aspekty brzmienia jak: dynamika (zwłaszcza w zakresie szybkości i rytmu), stereofonia oraz szczegółowość przekazu.

7. Dla przypomnienia

W tym miejscu warto wspomnieć o bardziej ogólnych zasadach ustawiania zestawów głośnikowych w pomieszczeniu odsłuchowym. Na pewno należy unikać sytuacji, gdy kolumny głośnikowe są umieszczone przy samej ścianie, ze względu na uwypuklenie zakresu 60-150 Hz, a przez to uzyskania nienaturalnej barwy i zjawiska "przeciągania" dźwięków.

Odsunięcie zestawów głośnikowych od ściany na chociażby 50-80 cm ewidentnie poprawia jakość dźwięku. Niskie tony są właściwie artykułowane, choć przebieg charakterystyki przenoszenia jest łagodnie opadający w zakresie poniżej 80 Hz.

Warto też czoła kolumn głośnikowych skierować w stronę miejsca odsłuchowego. Najlepiej przeprowadzić kilka prób aby osiągnąć najlepszy obraz stereo.

Atacama NeXXus 600

Należy również zadbać o to, aby kolumny głośnikowe były posadowione w pozycji idealnie poziomej, tak aby dźwięki z poszczególnych przetworników w kolumnie docierały do uszu słuchacza w tym samym momencie (bez przesunięć w czasie, opóźnień jednego zakresu względem drugiego).

8. Porady i wskazówki

Wiele podstawek głośnikowych projektuje się w ten sposób, aby można je było obciążyć dodatkową masą, co w praktyce oznacza wypełnienie ich substancją, dzięki której ich konstrukcja będzie cięższa, a przez to bardziej bezwładna. A zatem, jeśli istnieje taka możliwość, to niewątpliwie warto z niej skorzystać. Dzięki temu zyskamy większą powagę (potęgę) brzmienia oraz ogólnie lepszą jakość dźwięku.

Najpopularniejszym wypełniaczem jest suchy piasek dostępny w sklepach budowlanych, który zapewnia tani i skuteczny sposób pochłaniania drgań. Czasami zaleca się również śrut ołowiany lub nawet kombinację tych dwóch. Niektórzy producenci podstawek głośnikowych oferują własne wypełniacze na bazie minerałów. W każdym razie warto zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi najbardziej skutecznego rozwiązania.

Ilość użytego wypełniacza również będzie miała wpływ na dźwięk. Im więcej zostanie włożone, tym bardziej dźwięk będzie tłumiony, co zwykle zwiększa poczucie kontroli głośnika. Niestety istnieje ryzyko nadmiernego wytłumienia dźwięku, co pozbawi muzykę życia. Najlepiej poeksperymentować, aby znaleźć preferowaną równowagę. Co więcej, łatwo można się przekonać, że możliwe jest dostrojenie stojaka do własnego gustu.

Jeśli Twoje stojaki są wyposażone w górne kolce, użyj ich. Jeśli nie, lub jeśli obawiasz się uszkodzenia obudowy głośników, trzy lub cztery małe krople Blu-Tack będą doskonałym substytutem.

Na koniec, jeśli chodzi o ustawienie, spróbuj zapewnić obu głośnikom podobne środowisko do pracy, z tą samą odległością od ścian tylnych i bocznych.

9. A może podstawki firmowe?

Bowers & Wilkins 606 S3

Decydując się na zakup monitorów, na przykład marki Bowers & Wilkins (zwłaszcza tych z serii 700 i 800), możemy skorzystać z oferty tej firmy. Producent przewidział dedykowane do tych zestawów głośnikowych odpowiednie podstawki głośnikowe. Spełniają one podstawowe założenia dotyczące funkcjonalności - umożliwiają ustawienie kolumn we właściwej pozycji względem słuchacza i na odpowiedniej wysokości (przede wszystkim ich tweetera). Mają one możliwość wypełnienia wewnętrznej objętości filara nośnego w celu zapewnienia jeszcze większej stabilności i wydajniejszej redukcji niepożądanych wibracji. Są one wyposażone w kolce z gwintem M6, charakteryzujące się większą sztywnością niż w standardowych rozwiązaniach u konkurencji. Zapewniają też wygodne odprowadzenie i zaraz estetyczne ukrycie okablowania. A najważniejsze jest to, że gwarantują bezpieczne mocowanie obudowy kolumny do górnej płyty podstawki głośnikowej.

10. Na zakończenie

Podstawki głośnikowe są bardzo przydatnym uzupełnieniem każdych małych kolumn czy monitorów. Poprawiają wystrój dowolnego pomieszczenia i mogą pozytywnie zwracać na siebie uwagę. Mogą być ozdobą każdego pomieszczenia i to nie tylko nowoczesnych wnętrz. Często bywają stylowym dodatkiem.

W każdym razie nie należy ich postrzegać w kategoriach gadżetu dla bardziej ekscentrycznych zwolenników dobrego brzmienia. Zatem warto zadbać o to, aby nasze monitory miały zagwarantowaną pełną stabilność. Zachęcamy więc wszystkich do wyposażenia kolumn w odpowiednie podstawki, tym bardziej że do części z nich dostępne są dedykowane modele stojaków i podstaw.

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać odpowiednie podstawki do posiadanych już przez Ciebie zestawów głośnikowych, zachęcamy Cię do kontaktu z wybranym salonem sieci Top Hi-Fi & Video Design. Nasi specjaliści z chęcią pomogą Tobie wybrać te właściwe rozwiązanie. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór produktów renomowanych marek.

Zachęcamy również do częstego odwiedzania naszej strony internetowej. Znajdziesz tam opisy i specyfikacje wszystkich produktów aktualnie dostępnych w sprzedaży. Jednak, aby być na bieżąco z nowościami zapisz się na nasz newsletter. A na naszym blogu publikujemy dodatkowo wiele artykułów o charakterze poradnikowym, dzięki którym w przystępny sposób zapoznasz się z poszczególnymi zagadnieniami z branży audio i audio-wideo.



Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: