Poprzedni
Następny

Audio Physic Avanti 8 – test, recenzja Top Hi-Fi & Video Design

Kolumny głośnikowe to oczywista baza domowego systemu audio. W każdym segmencie znajdziemy szeroki wybór głośników, który często wiąże się z kompromisami. Czy istnieje złoty środek? Inżynierowie z Audio Physic twierdzą, że tak, prezentując model Avanti 8. W smukłej obudowie ukryto szereg autorskich rozwiązań, które mają za zadanie znaleźć pomost między dźwiękiem hi-fi, a stylowym wyglądem. Jak nowy model niemieckiej marki sprawdza się w praktyce? Sprawdziliśmy to na własne uszy i zapraszamy do testu.

Spis treści:

  1. Audio Physic Avanti 8 – kluczowe cechy techniczne
  2. Design, jakość wykonania i cechy konstrukcyjne
  3. Wrażenia odsłuchowe
  4. Kolumny, a sprzęt towarzyszący
  5. Podsumowanie

Audio Physic Avanti 8

Kilka kluczowych cech:

  • trójdrożne kolumny podłogowe
  • eleganckie wzornictwo obudowy ze szklanym wykończeniem w trzech wariantach kolorystycznych
  • wewnętrzne usztywnienia zapewniające optymalne warunki akustyczne przetwornikom
  • solidna podstawa konstrukcji z dołączonymi nóżkami antywibracyjnymi
  • unikalnie rozwiązany przetwornik niskotonowy ukryty wewnątrz obudowy
  • pasmo przenoszenia od 31 Hz do 40 kHz
  • wymiary (W x S x G): 108,7 × 17 × 29 cm oraz masa 27,9 kg

Design, jakość wykonania i cechy konstrukcyjne

Choć marka Audio Physic wkroczyła do naszej oferty od niedawna, to niemiecki producent dysponuje obszerną historią i doświadczeniem. Firma powstała w Brilon na zachodzie Niemiec, sięgając początkami do 1985 roku, gdzie producent wciąż ma swoją siedzibę.

Od dekad Audio Physic podtrzymuje bazowe założenie projektowe - ulepszanie poszczególnych elementów tworzy nie tylko lepiej brzmiące kolumny, ale także przyjemniejszą dla oka konstrukcję z zewnątrz. Kontynuując takie podejście od prawie 40 lat, inżynierowie stale testują różnorodne materiały oraz rozwiązania techniczne, by osiągać realistyczne, dokładne brzmienie. Filozofia tworzenia ma swój początek w zewnętrznym designie.

Wzornictwo modelu Avanti 8 chyba najłatwiej określić dwoma słowami - surowy minimalizm. Kolumny rzeczywiście prezentują się dumnie, dość „chłodno”, ale przez taki obraz designu bije profesjonalizm. Całość robi tym większe wrażenie im bliżej zaczniemy przyglądać się poszczególnym płaszczyznom oraz elementom. Jakość wykończenia wszystkich powierzchni zewnętrznych oddaje hi-endowy charakter całej marki. Spasowanie skutecznie podtrzymuje poniekąd słuszny stereotyp, że to co niemieckie jest solidne i wykonane ze znaczną atencją do szczegółów.

Niekonwencjonalnie potraktowano dobór materiałów, oferując testowany model w opcjonalnych szklanych wykończeniach o wysokim połysku. Dostępne są również bardziej klasyczne wersje z forniru. W przypadku szklanej konfiguracji konstrukcja jest doposażona w dodatkową, trzecią warstwę. Całość zyskuje więc dodatkową masę i sztywność, co przekłada się na zmniejszenie rezonansów obudowy, a co za tym idzie – klarowne brzmienie. Materiały klasy premium i dostosowanie akustyczne konstrukcji przełożyło się na masę kolumny – całość waży 27,5 kg (pojedyncza kolumna). Przy procesie instalacji w pomieszczeniu może się więc przydać osoba towarzysząca.

W przypadku Avanti 8 pozytywne wrażenie robią nie tylko widoczne elementy, ale przede wszystkim struktura kolumn. Producent pokusił się o kilka nietypowych, opracowanych od podstaw rozwiązań.

Smukła obudowa kryje zoptymalizowane usztywnienia. Wzmocnienia wykonane z pianki ceramicznej o otwartych porach rozmieszczono nad przetwornikiem niskotonowym, w okolicach środka (patrząc w osi pionowej), a także między membraną niskośredniotonową, a tweeterem. Skoro mowa o użytych przetwornikach, warto wspomnieć o nietuzinkowych rozwiązaniach w tym aspekcie. Kolumny wyposażono w trzy jednostki o trójdrożnym podziale zakresu:

  • jeden przetwornik wysokotonowy 39 mm
  • jeden przetwornik nisko-średniotonowy 150 mm
  • woofer 215 mm umieszczony w dodatkowej obudowie usztywnionej pianką ceramiczną.

W projekcie Avanti 8 po raz pierwszy zastosowano autorską technologię Hyper Holographic Cone Technology (HHC-III). Pod nieco enigmatyczną nazwą kryje się innowacyjne rozwiązanie. Przetwornik wysokotonowy oraz midwoofer osadzono na podwójnym koszu, dzięki czemu jest tylko pośrednio połączona z przegrodą. Energia własna z drgań membrany zostaje skutecznie wytłumiona, znacznie mniej wpływając na pozostałe przetworniki. Inżynierowie Audio Physic podkreślają, że wysiłek włożony w najmniejsze detale konstrukcji zastosowano, by końcowy odbiorca czuł możliwie swobodne, przejrzyste brzmienie pełne detali. Więcej o naszych wrażeniach z odsłuchu powiemy w dalszej części testu.

Audio Physic Avanti 8

Wspomniane wcześniej przegrody wewnątrz obudowy są nie tylko usztywnieniami struktury, ale zapewniają też stabilne środowisko pracy przetworników z różniącym się ciśnieniem powietrza. W rezultacie subtelności wysokiego pasma oraz moc basu mogą wybrzmieć dokładniej, prezentując pełnię potencjału. Staranne podejście do projektowania podkreśla też umiejętnie dobrany osprzęt – terminale niemieckiej marki WBT to solidny wybór, umożliwiający bezproblemowe eksperymentowanie nawet z masywnymi kablami głośnikowymi. Kwestie użytkowe zwieńczono solidną podstawą obudowy z gwintami M8, dzięki którym Avanti można łatwo wyposażyć w podkładki antywibracyjne. Domyślnie Audio Physic VCF II M8 Magnetic.

Kolumny Audio Physic wyróżniają się technicznym dopracowaniem z zewnątrz jak i od środka. Całościowo jakość wykonania stoi na poziomie adekwatnym do ceny. Jedyny aspekt użytkowy mogący nieco przeszkadzać to trudniejsze utrzymanie obudowy w czystości, jeśli zdecydujesz się na jeden z wariantów w szklanym wykończeniu. Wzornictwo modelu Avanti 8 prezentuje uniwersalną elegancję w każdej wersji kolorystycznej, co pozwoli dopasować je do dowolnego wystroju wnętrza.

Audio Physic Avanti 8

Wrażenia odsłuchowe

Konstrukcję naszpikowano unikalnymi rozwiązaniami technicznymi, ale ostatecznie pozostaje pytanie - jak sprawdzają się „w akcji”? Podczas naszych testów kolumny niemieckiej marki zaskoczyły nas pod wieloma względami. Całościowo prezentują brzmienie o naturalnej, świetnie wyważonej barwie z wyrazistym przekazem sceny dźwiękowej.

Cały zakres akustyczny wybrzmiewa intensywne, ale zarazem każdemu aspektowi pozostawiono odpowiednią ilość miejsca. Proporcje między energicznym przekazem, a precyzją ułożenia poszczególnych warstw nagrania świetnie się uzupełniają. W rezultacie Avanti 8 są kolumnami o uniwersalnej charakterystyce, przy jednoczesnym zachowaniu muzykalnej, niezwykle angażującej prezentacji dźwięku.

Audio Physic Avanti 8

Dynamika rozpoczyna się od samego dołu pasma, przekazując świetnej jakości bas. Już w pierwszych minutach testów odczuliśmy, że zapewnienia Audio Physic co do głębi brzmienia nie są jedynie marketingiem – skala niskiego pasma z relatywnie kompaktowych kolumn sprawia niesamowite wrażenie. Konstrukcja ukrytego przetwornika niskotonowego spełnia swoje zadanie, ułatwiając ustawienie głośników w pomieszczeniu. Avanti 8 budują rytmikę utworu w wyrazisty, energiczny sposób, ale bez przesadnego wypychania podstawy na pierwszy plan. Dolne rejestry z naturalnych instrumentów zachowują bardzo precyzyjne obrazowanie, co pozwala docenić kameralność lub też rozmach słuchanego materiału. Z kolei bardziej syntetyczne uderzenie we wszelkiego rodzaju elektronicznych gatunkach pozwala odczuć przekazywaną energię oraz zwartość. W jednym i drugim przypadku zaskoczyła nas skala dźwięku w relacji do smukłej, eleganckiej obudowy.

Ogólna tekstura dźwięku oraz detale są przekazane przejrzyście, a rozdzielczość nie wiąże się przy tym z nachalnością. Kolumny wyraźnie rysują przed słuchaczem każde pasmo – w tym również bas. Całościowy sposób prezentacji jest jednak lekko „odsunięty”, co uznajemy za zaletę. Świetna scena w pionowej, a szczególnie poziomej osi pozwala wybrzmieć mocnym jak i subtelnym aspektom utworów. W towarzystwie Audio Physic muzyka nie tyle jest odtwarzana, co w unikalny sposób płynie. Wszystkich bodźców brzmienia dostajemy z nawiązką – rozbudowanie sceniczne, gęstość tekstur, przekaz rozdzielczości – a jednak sposób podania tej sygnatury daje relaksujący, wysoce muzykalny rezultat. Model Avanti 8 ma znaczny potencjał do miana „kolumny uniwersalnej” – trzonu systemu hi-fi, który nie tyle poradzi sobie z każdym odtwarzanym materiałem, co stworzy przy tym niemały spektakl.

Barwa brzmienia oscyluje w okolicach naturalnej, świetnie wyważonej. W tym otoczeniu mnóstwo miejsca zostawiono średnicy. Znów należą się pochwały inżynierom, bo staranność projektowania po prostu słychać przy praktycznie każdym nagraniu. Charakter kolumn zdaje się być stworzony pod muzykę opartą na naturalnych instrumentach. Aspekt, w którym Avanti 8 radzą sobie zdecydowanie najlepiej, to przekaz tekstury dźwięku – te gładsze i cieplejsze są właśnie takie, podczas gdy zmiana repertuaru na coś dynamicznego, czy zrealizowanego z połyskiem daje odczuć przestrzenność oraz rozmach materiału. W trakcie testów z przyjemnością przebieraliśmy w bibliotece muzycznej, zaczynając od subtelnego jazzu wytwórni ECM, a kończąc na intensywnych elektronicznych brzmieniach duetu Justice. W jednym jak i drugim przypadku, kolumny oczarowały nas rozdzielczością, starannym przekazem rozmiaru dźwięków oraz całościowym strojeniem.

Audio Physic Avanti 8

Detaliczność sygnatury ma kontynuację w górnym zakresie, który świetnie podsumowuje całe podejście niemieckiej marki do brzmienia – znów wszystkiego jest dużo, przekaz w naturalny sposób oddaje intensywność lub też gładkość. Ciężko mieć dość takiego sposobu prezentacji, więc właśnie dlatego kolumn Audio Physic można słuchać godzinami. Może nawet nie tyle samych kolumn, bo precyzja obrazowania sprawia, że znikają one tym bardziej, im mocniej wrasta staranność nagranego materiału. Wszystkie warstwy mają swoje staranne miejsce, górne pasmo zwieńczono odpowiednia ilością „szklistego”, napowietrzonego przekazu. W żadnym przypadku nie wędruje to jednak w stronę sztucznej jaskrawości. Rozdzielczość i połysk górnego zakresu wynikają przede wszystkim z dopracowania konstrukcji Avanti 8. Nawet repertuar z masą instrumentów smyczkowych jak kompozycje Vivaldiego nie stanowią wyzwania – każdy aspekt wysokich rejestrów przekazywany jest z dokładnością na wybitnym poziomie, bezwysiłkowo oddając detal do uszu słuchacza.

Podsumowując charakter brzmienia testowanego modelu chyba najłatwiej określić je jako naturalne, uniwersalne, ale też spektakularne w sposobie przekazu. Tonacja daje wybrzmieć wyraźnie każdemu pasmu, fenomenalnie łącząc obszerny bas z gęstą średnicą i nasyconym detalami górnym pasmem. Audio Physic Avanti 8 są kolumnami wysoce uniwersalnymi – zarówno pod kątem słuchanego repertuaru, jak i doboru sprzętu, który będzie je napędzał.

Kolumny, a sprzęt towarzyszący

Jako platformę odsłuchową wybraliśmy duet wzmacniacza Copland CSA-100 wraz z przedwzmacniaczem NAD C658, który pełnił rolę DAC-a oraz odtwarzacza strumieniowego. Całość połączyliśmy okablowaniem od AudioQuest, a źródłem muzyki był serwis Tidal.

Typowo dla kolumn klasy hi-end, również Avanti 8 przekazywać będą wszelkie zmiany sprzętu w systemie. Tonacja bliska neutralnej jest podstawowym atutem tego modelu, co daje szerokie możliwości dostosowania brzmienia do konkretnych preferencji. Podczas testów skorzystaliśmy ze wzmacniacza solid-state, ale sygnaturę można przechylić w kierunku cieplejszej, jeszcze bardziej plastycznej korzystając z konstrukcji lampowych – na przykład wzmacniacza Copland CTA-407. Z kolei idąc w stronę bardziej analitycznego, wyrównanego tonalnie brzmienia, warto spojrzeć w kierunku amplifikacji marki Hegel – modeli takich jak H190v czy H390.

Hegel H190v

Technicznie precyzyjne brzmienie Audio Physic świetnie skaluje się w miarę skalowania jakości całego toru sygnałowego, dlatego w przypadku Avanti 8 warto przeznaczyć nieco więcej czasu na eksperymentację ze źródłem sygnału – przetwornikami C/A, odtwarzaczami CD lub analogowymi urządzeniami jak gramofon. Porównanie wybranych urządzeń wraz z okablowaniem i innymi akcesoriami jest możliwe w jednym z naszych salonów – przygotowujemy odsłuch w dogodnym terminie, który zamówisz kontaktując się z nami mailowo lub telefonicznie.

Podsumowanie

Poszukujesz kolumn głośnikowych do swojego pierwszego zestawu stereo lub ulepszasz obecnie posiadany? Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi modelami Audio Physic dostępnymi w naszej ofercie. Oferujemy też kompaktowe kolumny podstawkowe, jak i pełnowymiarowe modele podłogowe innych producentów.

Po więcej informacji o konkretnych modelach kolumn, wzmacniaczy i akcesoriów zapraszamy do Strefy Wiedzy oraz na oficjalnego bloga Top Hi-Fi & Video Design. Znajdziesz tam szczegółowe testy przeprowadzane przez naszych ekspertów jak i zewnętrzne redakcje mówiące o sprzęcie hi-fi. Sprzęt, który budzi Twoje zainteresowanie można sprawdzić na żywo w jednym z naszych salonów po wcześniejszym umówieniu dogodnego terminu. Serdecznie zapraszamy!



Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: